Wiosenne spotkanie w Kole Wychowanków AGH „Czeczott”

W dniu 10 kwietnia w tradycyjnym już miejscu czyli w restauracji Wenecja w Tychach odbyło się kolejne  spotkanie Koła Wychowanków AGH „Czeczott”.  Tym razem w uroczej Sali bankietowej restauracji  zebrało się 31 osób. Wśród zebranych byli „starzy bywalcy”, ale też pojawił się jeden nowy członek tego koła pan Inżynier Henryk Paszcza, były wieloletni pracownik Agencji Rozwoju Przemysłu – oddział Katowice. Został przywitany radośnie!

Uczestnicy  spotkania Koła SW AGH „Czeczott” w dn. 10.04.2024 r. (fot. P. Czaja)

Na wstępie – Rzecznik koła kol. dr inż. Kazimierz Trzaska podsumował ostanie miesiące w tym Kole. Tradycyjnie już wymieniono wszystkich uczestników, którzy w okresie od ostatniego spotkania tj od 4. stycznia 2024 roku świętowali swoje urodziny. Zebrani do życzeń urodzinowych dodali pięknie odśpiewane „STO LAT”.  Wspomniano też  związaną  z kołem Agnieszkę Muchę- Szlązak zmarłą w ostatnim miesiącu.

W wystąpieniu prezesa Stowarzyszenia prof. Piotra Czai pojawiły się informacje o ostatnich akcjach zrealizowanych w roku 2023, a także na początku roku 2024. Prezes omawiając sprawy finansowe gorąco podziękował wszystkim darczyńcom, którzy w roku 2023 wprowadzili do finansów Stowarzyszenia  blisko  57 tys. zł. oraz wszystkim, którzy przekazali w swoich zeznaniach podatkowy swój 1,5 %,  co dało przychód około 43,5 tys. zł.
Prezes zachęcił też zebranych do uczestnictwa w akcjach zaplanowanych na bieżący rok oraz planowanych na rok jubileuszu Stowarzyszenia, który będziemy świętować w roku 2025. Najbliższe wydarzenia to wczasy pod Olimpem w czerwcu 2024 oraz wyprawa do Egiptu w październiku 2024 r. Na rok 2025 zaplanowana jest wyprawa do grobu św. Jana Pawła II w Watykanie w 25 rocznicę nadania Mu przez AGH godności Doktora  Honoris Causa.

W oddzielnym wystąpieniu prezes SW AGH omówił ostatnie  wyjazdowe posiedzenie Rady Stowarzyszenia, które miało miejsce w dn. 4.04.2024 r. w Czatkowicach i Czernej.

W ramach wolnej dyskusji padło wiele pytań dotyczących obecnej nazwy naszej Uczelni, a także krytycznych  wypowiedzi dotyczących zmiany nazwy Wydziału Górniczego, na taką, która w żaden sposób nie informuje o tym historycznym i tradycyjnym kierunku jakim było górnictwo.  Generalnie wychowankowie  pracujący w przemyśle górniczym i  emeryci tej branży wyrażają powszechną dezaprobatę i wielkie niezadowolenie z przeprowadzonej zmiany. Jest wiele głosów sugerujących podjęcie działań celem przywrócenia nazwy nawiązującej do tej historycznej, z której wyrosła cała obecna Akademia Górniczo-Hutnicza.  

Rozmowy kuluarowe trwały jeszcze kilkadziesiąt minut. Zebrani zostali zaproszeni na kolejne spotkanie  powakacyjne, które odbędzie się tradycyjnie „Na trutowisku”.

Wszystkim członkom Stowarzyszenia Wychowanków życzono radosnej wiosny i miłego wypoczynku wakacyjnego.

Relację sporządził

Prof. Piotr Czaja

Prezes SW AGH