Jubileusz 60-lecia Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu 22 czerwca nasza bratnia organizacja – Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego świętowała uroczyście swoje 60 lecie. Z tym Stowarzyszeniem łączą nas trwałe i bardzo przyjazne więzy od wielu już lat. AGH jako uczelnia ma świadomość, że powstała dzięki staraniom profesorów tego zacnego krakowskiego Uniwersytetu. Uczelnie te, choć bardzo różne profilowo, mają wiele wspólnych problemów badawczych co sprawia, że owocnie ze sobą współpracują. Nie jest tajemnicą, że Uniwersytet Jagielloński w swej ponad 650 letniej historii wydał światu  wielu wspaniałych Absolwentów od Mikołaja Kopernika począwszy, poprzez wielu świętych jak choćby Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł II, czy noblistów  jak Wisława Szymborska. Jest oczywistym, że wielu Absolwentów UJ pracowało i pracuje w AGH i podobnie wielu absolwentów AGH pracuje w Uniwersytecie Jagiellońskim.  Był czas, że Rektorem AGH był absolwent UJ, ale historia zna przypadki odwrotne, choćby obecnie 307 Rektorem UJ  został wybrany prof. Piotr Jedynak –  absolwent AGH.

Nasze stowarzyszenia absolwenckie współpracują praktyczne w całym okresie wspólnego istnienia.

Wyrażając wielka radość  z tak zacnego jubileuszu składamy serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Strażniczką ich realizacji będzie święta Barbara, której kryształową statuetkę podarowaliśmy naszym Jubilatom.

Święta  Barbara” – Nasz prezent jubileuszowy dla SAUJ. (fot. P. Czaja)

Statuetka zawiera wygrawerowane laserowo życzenia widoczne także na opakowaniu:

Równocześnie Zarząd SW AGH decyzją z dn. 22  maja 2024 r.  uhonorował:

• prof. Martę Urszulę  Doleżal,
  • prof. Piotra Laidlera
  • mgr Barbarę Nikorowicz

Honorową odznaką „Zasłużony dla Stowarzyszenia Wychowanków AGH”.

Naszym drogim Jubilatom życzymy wszelkiej pomyślności w realizacji szlachetnej misji jakiej się podjęło Stowarzyszenie.
Na obchodach jubileuszowych SW AGH reprezentowali: Prezes prof. Piotr Czaja i Skarbnik Stowarzyszenia  dr Maria Czerwińska.

Relacja z przebiegu uroczystości

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w reprezentacyjnej Auli Kolegium Novum i składały się z kilku sympatycznych wydarzeń. Na wstępie wysłuchano krótkiego koncertu podopiecznych fundacji „Pro muzyko bono” .

Po oficjalnym powitaniu gości przez prezesa Stowarzyszenia prof. Piotra Laidlera wystąpił JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.

Po uroczystym wręczeniu aktów nadania godności „Honorowych Członków Stowarzyszenia Absolwentów UJ” wystąpili goście uroczystości, w tym prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja, który wraz z gratulacjami i życzeniami wręczył honorowe odznaki „Zasłużony dla SW AGH” oraz statuetkę św. Barbary. Wśród upominków od AGH znalazł się także piękny okaz mineralogiczny – dar JM Rektora Prof. Jerzego Lisa.

Wręczenie godności Honorowego Członka SAUJ dla  wiceprezes SAUJ mgr Barbary  Nikorowicz  (fot. P. Czaja)

Po krótkiej przerwie kawowej zebranym zaprezentowano film związany z Jubileuszem 60-lecia SAUJ, ukazujący uniwersytet Jagielloński w okresie działalności Stowarzyszenia Absolwentów. Część oficjalną Jubileuszu zakończyło wspólne zdjęcie przed budynkiem Collegium Novum UJ.

Nobilitowani goście Jubileuszu: trzeci  od lewej Rektor UJ prof. Jacek Popiel, piąty od lewej były Rektor UJ prof. Wojciech Nowak. (fot. P. Czaja)

Kolejnym wydarzeniem był bankiet wydany przez Prezydenta Krakowa w budynku Urzędu  Miasta.

Uczestnicy bankietu w  siedzibie Prezydenta Krakowa (fot. P. Czaja)

Na bankiecie doszło do koleżeńskiego spotkania prezesów stowarzyszeń absolwenckich działających w trzech krakowskich uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej , Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Jagiellońskim.

Spotkanie Prezesów Stowarzyszeń Absolwentów trzech uczelni : od lewej:  prezes SAUJ – prof. Piotr Laidler, po środku Prezes SW Politechniki Krakowskiej –  Pani Izabela Paluch, po prawej Prezes SW AGH – prof. Piotr Czaja. (fot. Archiwum P. Czaja)

W licznych wypowiedziach gości Jubileuszu przebijała się radość i duma z przynależności do grona Absolwentów UJ.

„Być absolwentem UJ – to jest coś!”

Jubilatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy na rzecz Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Ad multos annos

Prof. Piotr Czaja