Niezwykła uroczystość w SW AGH

18 marca 2013 roku Stowarzyszenie Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej zorganizowało uroczyste urodziny najstarszego członka Stowarzyszenia, absolwenta AGH,  pana Stefana Radziszewskiego, który 16 marca obchodził swoje 100 urodziny. Oprócz najbliższych naszego Jubilata – synów z rodzinami – w uroczystości, która odbyła się w Klubie Profesora AGH uczestniczyli m.in.: Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Prorektor ds. Studenckich prof. Anna Siwik, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski i Przewodniczący SW AGH prof. Stanisław Mitkowski.

Nasz szacowny Jubilat Stefan Radziszewski ukończył  Wydział Elektromechaniczny i w 1951 roku uzyskał tytuł inżyniera elektromechanika hutniczego oraz stopień magistra nauk technicznych. Po dyplomie pracował w Biurze projektów „Prozamet” w Krakowie początkowo jako projektant, potem kierownik pracowni elektrycznej. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego motto osobiste brzmi: ”Żyj tak, aby być potrzebny ludziom”.

„To niezwykła uroczystość, bo stulecie uczelni świętujemy z setną rocznicą urodzin jej wychowanka” – rozpoczął prof. Stanisław Mitkowski witając Jubilata i zaproszonych gości.  Podczas uroczystości Jubilat usłyszał wiele ciepłych słów od swoich znakomitych gości. Zaproszeni odśpiewali „Dwieście lat”,  życząc panu Stefanowi zdrowia i radości życia na wiele następnych lat. Były przemowy przedstawicieli naszej uczelni, a prof. Majchrowski wręczył Stefanowi Rdziszewskiemu odznakę „Honoris Gratia”,  które prezydent Krakowa przyznaje osobom zasłużonym dla Miasta. – Droga, którą Pan Stefan przeszedł, to droga kilku wojen, droga odbudowy naszego kraju i naszego miasta. To dzięki takim ludziom jak pan Stefan, dziś możemy pochwalić się naszym miastem – powiedział prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski uzasadniając odznaczenie pana Stefana.

„Szybko minęło mi te kilkadziesiąt lat, od kiedy należę do Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej. Jestem wdzięczny wszystkim decydującym o losach AGH za to, że ta uczelnia tak świetnie się rozwija. Życzę wszystkim zdrowia, sukcesów naukowych, dalszego rozwoju uczelni i Stowarzyszenia Wychowanków” – powiedział Stefan Radziszewski.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka zapewnił pana Stefana, że ilekroć nasz Jubilat będzie gościł w AGH, rektor zawsze z największą przyjemnością się z Nim spotka. „Życzę wszystkiego najlepszego” – zakończył pan rektor wręczając panu Radziszewskiemu list gratulacyjny.

fot. Zbigniew Sulima