Dzień Hutnika w Biuletynie AGH

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym wydaniem Biuletynu AGH, którego Tematem wydania było doroczne święto hutników, które w AGH uczczono licznymi wydarzeniami. Zachęcam do  przeczytania rozważań Prezesa Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Stefana Dzienniaka pt. „Sytuacja sektora stalowego w Polsce”, które publikujemy na stronach 5–8 naszej  gazety.

Uroczystości zainaugurowane zostały uroczystą mszą świętą w Kolegiacie św. Anny. Kontynuowano je spotkaniem integracyjnym pracowników i studentów, którego głównym punktem były zawody sportowe. Nie zabrakło też wydarzeń naukowych.Odbyła się konferencja naukowa „Innowacje w Metalurgii i Inżynierii Materiałowej”. Do nurtu naukowego obchodów dołączyli się studenci uczestniczący w 51. Konferencji Kół Naukowych Pionu Hutniczego. Punktem kulminacyjnym obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu połączone z Ceremonią Ślubowania Hutniczego, a wieczorem świętowanie kończono biesiadą, która odbyła się w siedzibie ZPIT AGH „Krakus”.

W zeszłym miesiącu odbyła się w AGH cykliczna Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych. Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo na stronach 9–10.

Również w zeszłym miesiącu odbyły się coroczne Krakowskie Dni Integracji. Była to już VII edycja tego cyklicznego wydarzenia. Nasza uczelnia podejmuje wiele działań mających na celu pomoc niepełnosprawnym studentom. Osobom funkcjonującym codziennie bez żadnych obciążeń trudno jest pojąć problemy, z jakimi muszą borykać się osoby niepełnosprawne, dlatego Krakowskie Dni Integracji mają tak duże znaczenie – relację z tego wydarzenia zamieszczamy na stronach 13–14.

Coraz więcej mówi się o materiale przyszłości, jakim jest grafen. Jego właściwości mogą zrewolucjonizować nasze codzienne życie. Tekst Ilony Trębacz o pracach badawczych nad zastosowaniem grafenu w energetyce publikujemy na stronach 16–17.

Zapraszam również do przeczytania bardzo obszernej i barwnej relacji z IX Międzynarodowego Forum-Konkursu Studentów i Młodych Uczonych, które niedawno odbyło się w Petersburgu (strony 32–35).

Zachęcamy też do zapoznania się z naszym działem „Kultura”, gdzie tym razem piszemy o zespole Recycling Band i pokazujemy piękne obrazy Grażyny Śliwińskiej, które na żywo można oglądać w Klubie AGH.

 

 

(fot. Z.Sulima)