Odsłonięcie pomnika Profesora Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej

W dniu 6.11.2023 roku został odsłonięty w rodzinnej miejscowości Sucha Beskidzka pomnik Profesora Walerego Goetla, wybitnej osobowości trudnych czasów AGH jak pisał o nim prof. Zbigniew Wójcik w biografii Profesora, wieloletniego przewodniczącego Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Odsłonięcia pomnika dokonali: Jadwiga  Chrząstowska (wnuczka Profesora), dr Piotr Chrząstowski (wnuk), Józef Bałos (starosta powiatu suskiego),  Sławomir Kundzia (dyrektor Zespołu Szkół im. Prof. Walerego Goetla). Projekt był finansowany  z programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej -2023”  wspartego  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Centrum Rzeźby w Orońsku.  Tym samym  Profesor Walery Goetel trafił do nielicznego  grona wychowanków naszej Alma Mater uhonorowanych pomnikiem. Na terenie Szkoły został posadzony także dąb Walery.  Spiritus movens całego przedsięwzięcia był dyrektor Zespołu Szkół im. Walerego Goetla dr inż. Sławomir Kundzia. Autorem rzeźby Wiesław Kwak. Inspiracją dla wydarzenia był ogłoszony w naszej uczelni Rok 2022,  który był rokiem Profesora Walerego Goetla. Było to też ukoronowanie licznych wydarzeń jakie zrealizowały władze Suchej Beskidzkiej  i Muzeum Okręgowe  działające pod kierunkiem Andrzeja Pecia, dla uhonorowania jednego z najbardziej zasłużonych  obywateli w historii miasta, którego prawdziwą perłą pozostaje odnowiony zamek nazywany „małym Wawelem”.   W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięły udział  niezwykle licznie władze samorządowe Suchej Beskidzkiej, politycy związani z regionem, ale też  przedstawiciele Polskiego Klubu Ekologicznego, Politechniki Krakowskiej, naszej uczelni , organizacji młodzieżowych,   młodzież i kadra nauczycielska  Szkoły .  Rektor AGH prof. Jerzy Lis przesłał na ręce Dyrektora Szkoły list gratulacyjny.