Świąteczno-Noworoczne spotkanie Wychowanków AGH 2023/2024

W dniu 18 stycznia 2024 roku odbyło się w auli AGH tradycyjne świąteczno-noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Wychowanków AGH. W uroczystości uczestniczyli miedzy innymi:

• prorektor AGH prof. Rafał Wiśniowski reprezentujący także JM Rektora prof. Jerzego Lisa,
  • były rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz – Honorowy Członek Stowarzyszenia,
  • byli prorektorzy AGH  prof. Józef Wacławik, prof. Bronisław Barchański i prof. Mirosław Karbowniczek – obecny Sekretarz Rady Stowarzyszenia.
  • prof. Piotr Laidler – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego  wraz z delegacją,
  • ks. Leszek Garstka – proboszcz parafii św. Szczepana w Krkowie,
  • liczni seniorzy – członkowie Stowarzyszenia, wśród których był obecny kol. Kazimierz Kromin rozpoczynający za kilka dni setny rok swojego życia oraz bardzo aktywny członek Stowarzyszenia kol. Henryk Konieczko świętujący w tych dniach swoje 85  urodziny.
  • delegacje innych stowarzyszeń absolwenckich oraz rzecznicy terenowych kół naszego stowarzyszenia.
  • kapela Zespołu Pieśni i Tańca AGH  „Krakus”

Zdjęcia ze spotkania świąteczno- noworocznego

W trakcie spotkania:  po krótkim nastrojowym wprowadzeniu w klimat bożonarodzeniowy dokonanym prezesa SW AGH prof. Piotra Czai, zebrani odśpiewali chóralnie kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”.

Po powitaniu gości zebranym życzenia złożyli:

• w imieniu Rektora AGH prof. Jerzego Lisa  – prorektor ds. współpracy  prof. Rafał Wiśniowski,
  • prof. Piotr Laidler – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Senior z koła Trybunalskiego „Antoni Michalak” oraz
  • Kol. Henryk Kowarski – absolwent wydziału Górniczego – aktywny członek Stowarzyszenia mający za sobą bardzo bogatą i pełna sukcesów karierę zawodową.

W imieniu władz Stowarzyszenia Wychowanków AGH zebranym złożył życzenia Prezes prof. Piotr Czaja  wykorzystując w nich słowa  modlitwy: Arley Tuberquia

Panie czasu i wieczności,
Twoje jest dzisiaj i jutro, przeszłość i przyszłość.
W perspektywie nowego roku, który właśnie się zaczął,
Chcemy powierzyć Ci raz na zawsze
wszystkie te dni, które pozwolisz nam jeszcze przeżyć.

Dzisiaj proszę Cię dla siebie i dla moich bliskich
o pokój, szczęście, siłę, odwagę,  miłość i mądrość.

Abyśmy codziennie byli pełni optymizmu i życzliwości.
Zamknij nasze uszy na wszelki fałsz,
nasze usta na kłamstwa, egoistyczne słowa
słowa, które mogą kogoś zranić.

Napełnij nas dobrocią i szczęściem,
by ci, którzy z nami  żyją,
mogli znaleźć w naszym  życiu coś z Ciebie.

Panie, daj nam szczęśliwy rok
i naucz nas głosić naszym  życiem Twoje błogosławieństwo.

Szczęść Boże na rok 2024

Kolejnym  elementem spotkania była modlitwa charakterystyczna dla wigilii  święta Bożego Narodzenia oraz pobłogosławienie opłatków, którego dokonał obecny ks. Leszek Garstka, życząc zebranym: błogosławieństwa bożego na rozpoczęty już rok 2024.

Następnie przy dźwiękach pięknych polskich kolęd wykonywanych przez kapelę „Krakusa” zebrani składali sobie życzenia indywidualne, stosując się do zalecanych środków ostrożności sanitarnej.

Jak zwykle na naszych spotkaniach świątecznych, pewna grupa uczestników spontanicznie rozpoczęła wspólne kolędowanie przy akompaniamencie kapeli z „Krakusa”, a inni jeszcze długo prowadzili wzajemne rozmowy i wspomnienia.

O godz. 17.00 odbyło się w Klubie Profesora AGH spotkanie prezesa Stowarzyszenia z Rzecznikami kół i przyjezdnymi uczestnikami spotkania. W trakcie tego spotkania zebrani otrzymali informację o najważniejszych działaniach Stowarzyszenia w roku 2023 oraz o planach na rok 2024.

W trakcie spotkania połączono się elektronicznie za pośrednictwem multimediów z kołem Stowarzyszenia Wychowanków AGH „Skałka” w Sandomierzu, które również spotkało się w tej świątecznej atmosferze w znanej już i gościnnej restauracji „Widnokrąg”. Zebrani w Krakowie i w Sandomierzu złożyli sobie życzenia noworoczne i przekazali serdeczne pozdrowienia.

Uczestnicy spotkania świąteczno noworocznego w Sandomierzu. (fot. M. Puk)

O godz. 19.00 w najsłynniejszym w Krakowie klubie studenckim „Studio” na miasteczku odbył się piękny noworoczny koncert w wykonaniu orkiestry smyczkowej i chóru „Con Fuoco” oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Pełny ekscytujących wrażeń dzień zakończył się około godziny 22.

Chór i orkiestra smyczkowa „Con Fuoco” na scenie klubu Studio (fot. P. Czaja)
Orkiestra Reprezentacyjna AGH wraz z solistkami. (fot. P. Czaja)

Wszystkim uczestnikom spotkania oraz Tym którzy do Krakowa dotrzeć nie mogli oraz członkom Stowarzyszenia Wychowanków składamy serdeczne życzenia „pomyślnego roku 2024”:

• niech wróci do nas na trwałe pokój,
  • niech ludzie zaczną się do siebie uśmiechać,
  • niech znikną polityczne spory i swary,
  • niech radość zagości w nas!

bo życie jest zbyt krótkie, aby je marnować na rzeczy nieistotne.

Pozdrawiam serdecznie !
prof. Piotr Czaja